11KV ABB Vacuum Interrupters for Vmax/VD4
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11 kV |
| Breaking Capacity | 12.5 kA |
| Rated Current | 1250A |
| No. of Poles | 3 |
| Application | Vacuum Breaker |
| Phase | Single |
| Mounting Position | Horizontal |
| Brand | ABB |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Porcelain |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Contact Material | CuCr Alloy |
| Voltage | 11 kV |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"ABB Vacuum Interrupter VG5"
"11KV ABB Vacuum Interrupters"
"CGL Vacuum Interrupter"
"Vacuum interrupter ABB"
"ABB Make Vacuum Interrupter"
11KV ABB Vacuum Interrupters Type VG5
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Current Rating | 1250A |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"ABB Vacuum Interrupters"
"ABB Vacuum Interrupter VGE4"
"11KV ABB Vacuum Interruptor"
"ABB VGE4 vacuum Interrupter 11kv"
"ABB Type Vacuum Interrupter"
"Vacuum Interrupter"
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 3.3 kV |
| Rated Current | 400 A |
| Breaking Capacity | 12.5 kA |
| Application | Vacuum Contactor |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Position | Horizontal |
| Rated Frequency | 50 Hz |
ABB VG4 Vacuum Interrupters
Adarsh Gupta (CEO)
Adarsh Electricals
Bahlimpura, Nelkanth Mahadev Mandir
Bulandshahr - 203001, Uttar Pradesh, India