11KV AREVA/Schneider Vacuum Interrupters for VCB
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Phase | 03 |
| Current Rating | 1250A |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Porcelain |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | VG2 |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"Schneider VG2 vacuum Interrupter"
"Areva VG2 Vacuum Interrupter"
"Vg2 Vacuum Interrupter"
"11KV VG2 Vacuum Interrupter"
"Vacuum interrupters"
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11 kV |
| Rated Current | 1250 A |
| Breaking Capacity | 20 kA |
| Application | Vacuum Breaker |
| Phase | 3 Phase |
| Mounting Position | Horizontal |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Contact Material | CuCr Alloy |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"Schneider VG2 Vacuum interrupters"
"Areva VG2 Vacuum Interrupters"
"VG2 Vacuum Interrupters"
"11KV AREVA VG2 Vacuum Interrupters"
"11KV Schneider VG2 Vacuum Interrupters"
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Current Rating | 2000A |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"Schneider VG4 Vacuum interrupters"
"Areva VG4 Vacuum Interrupters"
"VG4 Vacuum Interrupters"
"11KV AREVA VG4 Vacuum Interrupters"
"11KV Schneider VG4 Vacuum Interrupters"
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Current Rating | 1250A |
| Material | Porcelain |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New and Second Hand |
Minimum order quantity: 1 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"Areva VG2 Vacuum interrupters"
"Schneider VG2 Vacuum Interrupters"
"VG2 Vacuum Interrupters"
"11KV AREVA VG2 Vacuum Interrupters"
"11KV Schneider VG2 Vacuum Interrupters"
"VCB Panel Spares"
"VCB Spare Parts"
"Vacuum Interrupters"
Adarsh Gupta (CEO)
Adarsh Electricals
Bahlimpura, Nelkanth Mahadev Mandir
Bulandshahr - 203001, Uttar Pradesh, India