11KV BHEL Vacuum Interrupters for VCB
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Rated Current | 2000 A |
| Breaking Capacity | 25 kA |
| Application | Vacuum Breaker, Vacuum Circuit Breaker |
| Phase | 3 Phase |
| Current Rating | 2000A |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Porcelain |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Contact Material | CuCr Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 33kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"BHEL Vacuum Interrupter"
"12kV BHEL VCB Vacuum Interrupter"
"11kV BHEL Vacuum Interrupter"
"Vacuum interrupter BHEL"
"Bharat Electronics Vacuum Interrupters"
"Bharat Vacuum Interrupters"
"Vacuum interrupters Bel"
"Bharat Vacuum Interrupters"
"Bell Vacuum Interrupters"
"Bel Make Vacuum Interrupters"
"11KV Vacuum Interrupters"
"Vacuum interrupters"
"VCB Panel Spares"
Adarsh Gupta (CEO)
Adarsh Electricals
Bahlimpura, Nelkanth Mahadev Mandir
Bulandshahr - 203001, Uttar Pradesh, India