11KV Vacuum Interrupters for CGL VCB
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Phase | 03 |
| Current Rating | 1250A |
| Frequency | 50 |
| Material | Porcelain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"CGL vacuum Interrupter WL-35260"
"11KV CGL Vacuum Interrupters"
"CGL Vacuum Interrupter"
"Vacuum interrupter cgl"
"Cgl Make Vacuum Interrupter"
"11KV Crompton Greaves Vacuum Interrupters Type WL-35260"
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Rated Current | 1250 A |
| Breaking Capacity | 20 kA |
| Application | Vacuum Breaker |
| Phase | 3 Phase |
| Mounting Position | Horizontal |
| Current Rating | 1250A |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Porcelain |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | WL 34599 C1 |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Contact Material | CuCr Alloy |
| I Deal In | New and Second Hand |
Minimum order quantity: 01 Piece
CGL WL 34599 C1 Vacuum Interrupter
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Brand | CGL |
| Material | Porcelain |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New and Second Hand |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"CGL vacuum Interrupter WL 34599 M3+"
"11KV CGL Vacuum Interrupters"
"CGL Vacuum Interrupter"
"Vacuum interrupter cgl"
"Cgl Make Vacuum Interrupter"
"11KV Crompton Greaves Vacuum Interrupters Type WL 34599 M3+"
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 2000A |
| Rated Voltage | 12 kv |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Porcelain |
| Phase | 03 |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | WL-33379 M3+ |
| I Deal In | New and Second Hand |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"Vacuum interpter cgl 33379m3"
"Crompton Greaves Vacuum Interrupter 33379 m3"
"CGL vacuum Interrupter WL 33379 M3+"
"11KV CGL Vacuum Interrupters"
"CGL Vacuum Interrupter"
"Vacuum interrupter cgl"
"Cgl Make Vacuum Interrupter"
"11KV Crompton Greaves Vacuum Interrupters Type WL 33379 M3+"
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11 kv |
| Current Rating | 1250A |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Porcelain |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | VL-35409 M3 |
| I Deal In | New and Second Hand |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"CGL vacuum Interrupter VL-35409 M3"
"11KV CGL Vacuum Interrupters"
"CGL Vacuum Interrupter"
"Vacuum interrupter cgl"
"Cgl Make Vacuum Interrupter"
Adarsh Gupta (CEO)
Adarsh Electricals
Bahlimpura, Nelkanth Mahadev Mandir
Bulandshahr - 203001, Uttar Pradesh, India