Our product range includes a wide range of cgl vacuum interrupter, schenider vg2 half copper vaccum interruptor, siemens 33kv vacuum interruptor type vs 30029, cgl 33379 c1 vacuum interruptor and vacuum interrupter.
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 1250 Amp |
| No. of Poles | 01 |
| Brand | CGL |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Porcelain |
| Phase | Single |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 11kV |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"CGL vacuum Interrupter WL 34599 M3+"
"11KV CGL Vacuum Interrupters"
"CGL Vacuum Interrupter"
"Vacuum interrupter cgl"
"Cgl Make Vacuum Interrupter"
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Rated Current | 1250 A |
| Breaking Capacity | 20 kA |
| Application | Vacuum Breaker |
| Phase | 3 Phase |
| Mounting Position | Horizontal |
| Current Rating | 1250A |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Contact Material | CuCr Alloy |
| I Deal In | New and Second Hand |
Minimum order quantity: 1 Piece
Schneider VG2 half copper vaccum Interruptor
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 33kV |
| Rated Current | 1250 A |
| Breaking Capacity | 31.5 kA |
| Application | Vacuum Breaker |
| Phase | 3 Phase |
| Mounting Position | Horizontal |
| Current Rating | 1250A |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Contact Material | CuCr Alloy |
Minimum order quantity: 1 Piece
Simens vaccum Interruptor 33kv type vs 30029
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Breaking Capacity | 31.5 kA |
| Application | Vacuum Breaker |
| Phase | 3 Phase |
| Mounting Position | Horizontal |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Contact Material | CuCr Alloy |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Current Rating | 1600A |
| Rated Current | 2000 A |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 3.3 kV |
| Rated Current | 400 A |
| Breaking Capacity | 12.5 kA |
| Application | Vacuum Contactor |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Position | Horizontal |
Adarsh Gupta (CEO)
Adarsh Electricals
Bahlimpura, Nelkanth Mahadev Mandir
Bulandshahr - 203001, Uttar Pradesh, India