VCB Panel Spares/ VCB Spare Parts
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Type | Shutter Assembly |
| Poles Number | 03 |
| Voltage | 24-220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Breaking Capacity | 20 kA |
| Application | Vacuum Breaker |
| Phase | 3 Phase |
| Mounting Position | Horizontal |
| Frequency | 50 |
| Material | Porcelain |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Contact Material | CuCr Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
| Current Rating | 800A |
| Rated Current | 1250 A |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Phase | 03 |
| Current Rating | 1250A |
| Frequency | 50 |
| Country of Origin | Made in India |
Adarsh Gupta (CEO)
Adarsh Electricals
Bahlimpura, Nelkanth Mahadev Mandir
Bulandshahr - 203001, Uttar Pradesh, India