VCB Panel Spares
₹ 520 / Piece Get Latest Price
| Spare Type | Insulation Part |
| Rated Voltage | 11 kV |
| Material | Epoxy Resin |
| Rated Current | 1250 A |
| VCB Make | ABB |
| Panel Type | Indoor |
| Mechanism Type | Spring Charged |
| Application | Incoming Panel |
| Spare Position | Panel Fixed Part |
| Country of Origin | India |
| Warranty | 3 Month |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bottle Drive Insulator
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 11kV |
| Phase | 03 |
| Current Rating | 800A |
| Frequency | 50 |
| Material | Porcelain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
34599M3+ Vacuum Interrupters
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Type | Circuit Breakers |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 33kV |
| Breaking Capacity | 31.5 kA |
| Application | Vacuum Breaker |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
| Current Rating | 1250A |
| Rated Current | 2000 A |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 3.3 kV |
| Rated Current | 630 A |
| Breaking Capacity | 16 kA |
| Panel Type | Indoor |
| Phase | 3 Phase |
| Current Rating | 6A |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
ABB Rack in rack out assembly
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
VCB Panel Spares
VCB Panel Spare
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Type | Circuit Breakers |
| Poles Number | 03 |
Minimum order quantity: 01 Piece
"Adarsh Electricals" We are engaged in offering a wide range of 11kV Vacuum Interrupters to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
"11KV Schneider VCB Housing"
"Schneider Housing Chamber"
"Schneider Make VCB Spares"
"Schneider VCB Panel Spare"
"Schneider Vacuum Interrupters Chamber Housing"
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Type | Switch |
| Color | Red |
| Weight | 0.2 Kg |
| Surface Finish | Polished |
| Frequency | 50Hz |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Adarsh Gupta (CEO)
Adarsh Electricals
Bahlimpura, Nelkanth Mahadev Mandir
Bulandshahr - 203001, Uttar Pradesh, India